Odpowiednia oprawa to połowa sukcesu!

Druga połowa sukcesu to oczywiście wyjątkowa zawartość oprawy, ale wrażenie można łatwo zepsuć niewłaściwym passe-partout, jego brakiem, złym kolorem ramki itp.

Generalnie zasada jest taka - oprawiaj pod obraz a nie pod mieszkanie! Rodzaj ramy powinien podkreślać oprawione dzieło, pasując do niego kolorem i stylem, lub być na tyle prosty, aby nie przytłaczać i wręcz niknąć jako tło. Jeśli to co oprawiasz jest jasną grafiką lub lekką akwarelą - wybierz delikatną, jasną ramę i jednolite białe passe-partout.

Passe-partout świetnie wydobywają głębie oprawianych fotografii, ale pamiętajcie, że w ciemnych i intensywnych kolorach bywają zdradliwe, bo każdy odcień inaczej wpływa optycznie na dany obraz - to wyższa szkoła oprawiania

Do zdjęcia w romantycznym klimacie można dobrać ozdobną, rzeźbioną ramkę, do starej ryciny - złoconą i grubą. W przypadku plakatów z kolei najlepiej sprawdzą się cienkie, nowoczesne ramki w uniwersalnych kolorach - białym lub czarnym i passe-partout jako ewentualność. Aby urozmaicić ścienną galerię można pokusić się o mieszanie styli - byle z umiarem


Jeszcze parę słów wyjaśnienia czym właściwie jest passepartout. Samo wyrażenie passepartout ma pochodzenie francuskie i oznacza sztywną ramkę wykonaną z reguły z tekturki umieszczaną wewnątrz ramy. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim i minimalistycznym najczęściej spotykane są passepartout w odcieniu bieli. Ramy na plakaty dostępne w naszej ofercie można śmiało o takie uzupełnić. 

Należy pamiętać, że rama z wykorzystaniem techniki passepartout musi być znacznie większa od oprawianego plakatu. Wybór plakatu w formacie A4 lub 30x40 cm pozwoli nam uzyskać rozmiar ramy, który na pewno swoim rozmiarem wpasuje się w dostępną przestrzeń na ścianie i nie przytłoczy naszego wnętrza. 


Jeżeli jednak zdecydujemy się w niewielkim pomieszczeniu umieścić duży plakat - np. 50x70cm sięgnijmy po ramę, ale zrezygnujmy z passepartout.

Kiedy dysponujemy dużą przestrzenią, duża rama z passepartout w środku nie będzie nachalnie skupiać uwagi, a stanie się jedynie jej ciekawą dekoracją. To właśnie w przestronnych wnętrzach większe mają szansę prezentować się dostojnie w ramach z passepartout. 

Tagi:
  • galeria na ścianie
  • jak oprawić plakat
  • oprawa plakatu
  • oprawianie plakatu
  • ramka do plakatu

Autor: Iga