Jak skomponować galerię na ścianie - plakaty, zdjęcia, obrazki, ramki...

Ściany dekorują - istnieje wiele możliwości aranżowania ścian. Od użycia farb matowych lub błyszczących, zastosowania odważnych kwiatowych albo geometrycznych wzorzystych tapet, a nawet tkanin, po pozostawienie ich jako niemalże niewidoczne tło dla dodatków i mebli. Wbrew często wygłaszanym opiniom, ściany i podłogi nie są "nudnymi powierzchniami", a wręcz przeciwnie - potrafią w interesujący sposób organizować wnętrza.

Wieszanie obrazów/plakatów/fotografii to ostatni etap stylizacji wnętrz, często lekceważony, a jednak bardzo ważny, bo to co zawiśnie będzie się rzucać w oczy jako pierwsze

"To, co nas otacza, i to co z tym robimy, to niezwykle istotne części składowe naszego życia” - Shannon Fricke, stylistka wnętrz

Stworzenie ściennej galerii budzi rozterki? Jak ją skomponować? Gdzie wbić pierwszy gwóźdź pod ramkę? Czy aby na pewno wyjdzie równo? Chcecie dowiedzieć się jak radzi sobie z tym ekipa Gumberry?

KROK 1 - Inspiracja:

więcej przykładów aranżacji plakatów znajdziecie na poświęconej temu tematowi tablicy na naszym profilu Pinterest.

KROK 2. - Kompozycja "na sucho"

Najpraktyczniejsze i dające najlepsze wyobrażenie o docelowym wyglądzie naszej galerii jest ułożenie na podłodze ramek i przygotowanie dla nich wyciętych z papieru formatek. Każdy z arkuszy można przyłożyć do ściany, przykleić taśmą, cofnąć się kilka kroków i obejrzeć to z dystansu. Łatwo jest zaplanować odległości pomiędzy ramami i innymi elementami wnętrza nie ryzykując pomyłki. A co do taśmy - dobrze oprócz tradycyjnej papierowej malarskiej sprawdzi się WASHI TAPE - nie pozostawi śladów, nie odklei się razem z tynkiem, a skoro formatki mają powisieć kilka dni dla przemyślenia układu to i taśma może być na ten czas dekoracyjna. 


Aby uniknąć wrażenia "falowania" umieść plakat nie więcej niż 20-30 cm nad meblem wytyczającym równą poziomą linię - komodą, kanapą.

KROK 3. - Czas na wieszanie

Gdy już będziemy przekonani do ułożonej z papierowych formatek kompozycji naszej ściennej galerii można ramkowych “dublerów” przebić gwoździkiem lub wkrętem pod właściwą oprawę. O tak:


Pamiętajcie by zmierzyć dokładnie miejsce zaczepu czy haczyka na odwrocie i odjąć tą odległość od brzegu formatki!

Pozostaje już tylko odkleić papierowych dublerów i umieścić wszystkie ramy na swoich miejscach. I cieszyć się upragnionym efektem! :) 

"Kiedy na ścianach zawiesi się obrazy lub zdjęcia, wówczas przemiana wnętrza staje się najbardziej odczuwalna" - Rita Konig, dziennikarka, projektantka wnętrz


To końcowe zabiegi dekoratorskie sprawiają, że zwykłe wnętrza stają się zupełnie niezwykłe. Swoje preferencje i charakter można we wnętrzu oddać nie tylko poprzez to co oprawimy, ale też za pomocą odpowiedniego układu galerii ściennej. Symetria / równowaga / porządek czy kompozycja z nutką ekstrawagancji ? Co jest bliższe Waszej osobowości i życiowej energii?

Tagi:
  • aranżacja plakatów
  • galeria na ścianie
  • jak powiesić plakat
  • jak zrobić kompozycje na ścianie
  • kolekcja plakatów
  • wieszanie obrazów

Autor: Iga